11. 06. 2014

Minister Metod Dragonja na seji Upravnega odbora Trgovinske zbornice Slovenije

Na današnji razširjeni seji Upravnega odbora Trgovinske zbornice Slovenije so člani Upravnega in Nadzornega odbora v razširjeni sestavi z ministrom za gospodarski razvoj in tehnologijo gospodom Metodom Dragonjo razpravljali tako o odpravi težav, s katerimi se srečuje trgovina kot tudi o okvirnih usmeritvah gospodarskega razvoja Slovenije, katerega pomemben del predstavlja tudi trgovina. Upoštevajoč zadnje statistične podatke, ki kažejo, da trgovina še vedno ni izšla iz krize, in da se Slovenija v primerjavi z Evropsko unijo še vedno sooča s padcem prodaje in z zniževanjem kupne moči, je ključnega pomena, da bo trgovina, in z njo povezane dejavnosti, postala tudi del strategije razvoja slovenskega gospodarstva v prihodnje.

 

Člani Upravnega in Nadzornega odbora Trgovinske zbornice Slovenije so v razpravi ministru za gospodarski razvoj in tehnologijo Metodu Dragonji predstavili razmere, s katerimi se soočajo v slovenski trgovini in gospodarstvu. Ministru so predlagali, da je potrebno v relativno kratkem časovnem obdobju urediti vprašanja, ki se nanašajo na oblikovanje ukrepov za pospeševanje potrošnje in vzpostaviti stabilno poslovno okolje tudi preko stabilne davčne ter trošarinske politike. Za trgovce so nesprejemljivi dvigi ali uvedba kakršnihkoli novih davkov, enako velja za trošarine. Zaradi novih davčnih bremen, ki so bile v Sloveniji uvedene v letu 2013, se trgovina že srečuje z odlivom kupne moči v sosednje države, ki imajo ugodnejše davčno in trošarinsko poslovno okolje. Udeleženci seje so ministra spomnili tudi na izvedbo zakonodajnega postopka, ki bo omogočil deregulacijo izobrazbenih pogojev v trgovini, kar je bilo predhodno usklajeno tudi na panožni ravni s socialnimi partnerji, ustrezne rešitve pa so zapisane v novi kolektivni pogodbi za trgovino, ki je v veljavo stopila s 1.5.2014. V Sloveniji bi morali po mnenju trgovcev zagotoviti tudi sistem t.i. neobdavčitve z davki in prispevki 13. plače, saj je to zagotovo tudi v interesu vseh zaposlenih.

 

Predsednica Trgovinske zbornice Slovenije mag. Mariča Lah je ministru in ostalim prisotnim predstavila podatke o stanju v trgovini. Poudarila je, da je trgovina v letu 2013 ustvarila 35 % prihodkov celotnega slovenskega gospodarstva in da zaposluje skoraj 19 % zaposlenih v gospodarstvu. Kljub temu pa je zaskrbljujoč podatek, da je slovenska trgovina leto 2013 zaključila negativno, saj je v tem letu po podatkih AJPES dosegla čisto izgubo v višini nekaj več kot 31 mio EUR.

 

Lahova je nadalje poudarila, da se v primerjavi z ostalimi državami EU, slovenska trgovina sooča s hitrejšim zmanjševanjem prodaje, a kljub temu bruto dodana vrednost trgovine v skupni bruto dodani vrednosti v Sloveniji tudi v letu 2013 ostaja nad povprečjem EU28 (SLO: 12,1 %; EU28: 11,8 %). Za trgovce ni optimističen niti podatek o upadanju kupne moči, ki naj bi se po nekaterih napovedih še poslabševala. Kupna moč Slovencev je v letu 2008 za povprečjem EU zaostajala za 9 indeksnih, v letu 2012 pa je dosegala le še 84 % povprečja EU.

 

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Metod Dragonja je na seji Upravnega odbora Trgovinske zbornice Slovenije izpostavil, da temeljni strateški dokumenti o razvoju Slovenije predvidevajo nadaljnjo dinamično rast trgovine v Sloveniji na osnovi večanja dodane vrednosti in konkurenčnosti. Poudaril je, da se mora trgovina prilagoditi novim načinom poslovanja in prodaje (e-trgovina, virtualna trgovina,…). Po besedah ministra bo položaj panoge v veliki meri določal razvoj dogodkov, ki so vezani na strateške povezave največjih gospodarskih družb v tej dejavnosti.

TRGOVINSKA ZBORNICA SLOVENIJE Nazaj