26. 11. 2010

Poslana pobuda ministru dr. Svetliku

Trgovinska zbornica Slovenije je ministru dr. Ivanu Svetliku poslala pobudo za spremembe in dopolnitve Zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju (ZSDU) Na Trgovinski zbornici Slovenije smo v zadnjem času prejeli več opozoril oziroma pripomb naših članov, povezanih s težavami, ki se pojavljajo pri pravilnem izvajanju veljavnega Zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju (UL RS, št. 42/1993, s spremembami, v nadaljevanju: ZSDU).

Glede na dejstvo, da je bil ta zakon sprejet že leta 1993 menimo, da bi bilo primerno, da se ZSDU prilagodi tudi sedanji družbeni ureditvi ter gospodarskim razmeram ob hkratni ohranitvi dosedanjih pravic delavcev pri upravljanju.

V nadaljevanju vam kot resornemu ministru za to področje posredujemo naslednje predloge za spremembe veljavnega ZSDU:

  • Svet delavcev - sestava sveta delavcev, razpis volitev in izvedba volitev v svet delavcev (II. Poglavje ZSDU)

Za samo izvedbo volitev članov sveta delavcev veljavni zakon v 18. členu predvideva izvedbo neposrednega zasedanja zbora delavcev med delovnim časom ali pa izvedbo volitev preko volišč, ki jih v skladu z zakonom vodijo volilni odbori, za katere je predpisana sestava: najmanj 3 člani in 3 namestniki.

Pri gospodarskih sistemih/podjetjih v praksi ob upoštevanju zakonskih določb prihaja do težav predvsem iz vidika izvedbe volitev, saj imajo mnoge gospodarske družbe tudi večje število enot oziroma poslovalnic, ki so porazdeljene po celi državi, in zato je zaradi odsotnosti zaposlenih, zaradi izvajanja njihovih pravic v skladu z zakonom, ogrožen nemoten delovni proces v podjetju.

Po mnenju članov TZS bi bilo zato primerneje, da bi zakon predvidel poleg današnjih rešitev tudi možnost izvedbe volitev po posameznih poslovnih enotah ob hkratnem zagotavljanju pravilnosti in zakonitosti izvedbe volitev v svet delavcev. V praksi bi se tako lahko uporabil način volitev v posameznih poslovnih enotah preko mobilnih volilnih odborov, ki bi v posameznih enotah izvedli neposredno volitve v svet delavcev ter glasovnice posredovali na sedež družbe.

Naša pobuda za zakonske spremembe torej upošteva dejansko naravo delovnega procesa pri posameznih delodajalcih in je kadrovsko in stroškovno mnogo bolj sprejemljiva za delodajalce. Pri tem poudarjamo, da predlagane spremembe še vedno v celoti zagotavljajo enako stopnjo varstva pravic delavcev iz naslova sodelovanja pri upravljanju družbe.

  • Imenovanje arbitrov ter predsednika arbitraže - 102. člen ZSDU

102. člen veljavnega zakona govori o imenovanju predsednika arbitraže. Arbitri, ki so jih imenovale stranke, skupaj imenujejo predsednika arbitraže z liste arbitrov, s katere so bili sami imenovani. Če se o predsedniku ne morejo sporazumeti, lahko vsaka stranka predlaga pristojnemu sodišču, da imenuje predsednika arbitraže. Pristojno sodišče imenuje arbitre oziroma predsednika arbitraže v primeru stalne arbitraže z liste, določene v družbi, sicer pa z liste arbitrov, ki jo je določil minister, pristojen za delo.

V praksi se največkrat dogaja, da arbitra za predsednika arbitraže največkrat imenujeta arbitra iz liste, iz katere sta bila imenovana sama. Arbiter iz liste reprezentativnih sindikatov predlaga predsednika s svoje liste, arbiter z liste združenj delodajalcev pa s svoje liste, posledično pa arbitra tako ne moreta doseči soglasja glede sprejemljivega kandidata.

Zakon sicer predvideva, da v primeru stalne arbitraže sodišče imenuje predsednika arbitraže z liste, določene v gospodarski družbi, sicer pa z liste arbitrov, ki jo določi minister, pristojen za delo.

Menimo, da zgoraj opisani postopek, ki je v praksi najbolj pogost, pomeni nepotrebno zavlačevanje postopka ter dodatno obremenjevanje sodišč, kar ni stroškovno racionalno. Zato predlagamo primernejšo rešitev, in sicer tako, da bi ZSDU v 2. odstavku 102. člena namesto sedanje ureditve predvidel, da v postopku stalne arbitraže, arbitri, ki so jih imenovale posamezne stranke, skupaj imenujejo predsednika arbitraže z liste arbitrov, določene v gospodarski družbi oziroma iz liste arbitrov, ki jo je določil minister, pristojen za delo.

Prosimo, da navedene pobude oziroma konkretne predloge Trgovinske zbornice Slovenije kot resorno ministrstvo proučite in pričnete s postopkom za spremembe in dopolnitve veljavnega Zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju.

Za vaše čimprejšnje povratne informacije, s katerimi bomo seznanili naše člane, vas lepo pozdravljamo.

Trgovinska zbornica Slovenije

Nazaj