10. 05. 2010

TZS pripravila pripombe k predlogu Zakona o malem delu

Trgovinska zbornica Slovenije je zbrala in pripravila pripombe na predlog Zakona o malem delu, na katerega imajo sicer največ pripomb študenti in dijaki, ki zaradi omejitev študentskega dela napovedujejo celo demonstracije.

Trgovinska zbornica Slovenije je zbrala in pripravila pripombe na predlog Zakona o malem delu, na katerega imajo sicer največ pripomb študenti in dijaki, ki zaradi omejitev študentskega dela napovedujejo celo demonstracije. O tem predlogu zakona so v okviru javne obravnave že razpravljali tudi člani zbornice in svoje pripombe konec aprila predstavili na delovnem sestanku projektne skupine Ministrstva za delo, družine in socialne zadeve. Pripombe smo v pisni obliki posredovali ministru Svetliku ter jih v razpravi predstavili tudi na seji Ekonomsko socialnega sveta.

Pripravljavce omenjenega zakona je TZS opozorila, da so dodatne omejitve za opravljanje malega dela pri delodajalcu sporne, saj so za podjetja netransparentne in posegajo v enakopravnost gospodarskih subjektov na trgu. Rešitvi, ki jo predlaga TZS, niso glasno nasprotovali niti predstavniki sindikatov kot tudi ne predstavniki drugih delodajalskih organizacij, saj so bili mnenja, da številne omejitve v praksi ne prinašajo pravzaprav nobenih koristi, le dodatne administrativne ovire.

Pripravljavcu zakona TZS predlaga, da se 5. odstavek 4. člena predloga Zakona o malem delu dopolni tako, da omejitve obsega opravljenih ur malega dela v posameznem koledarskem mesecu sledijo kriterijem velikosti podjetij glede števila zaposlenih, kot jih določa Zakon o gospodarskih družbah. TZS predlaga, da se določbe predlaganega zakona spremenijo tako, da bomo vsem upravičencem iz naslova malega dela omogočili takšen način dela.

Fond števila ur malega dela naj se sorazmerno razporedi med posameznimi delodajalci glede na kriterij števila zaposlenih:

  • pri delodajalcu, ki nima zaposlenega nobenega delavca oziroma, ki zaposluje vsaj enega do vključno deset delavcev, se lahko opravi 360 ur malega dela (takšnih podjetij je v Sloveniji 112.518);
  • pri delodajalcu, ki zaposluje več kot deset do vključno 50 delavcev, se lahko opravi 522 ur malega dela (takšnih podjetij je v Sloveniji 5.431);
  • pri delodajalcu, ki zaposluje več kot 50 do vključno 250 delavcev, se lahko opravi 2.262 ur malega dela (takšnih podjetij je v Sloveniji 1.299);pri
  • delodajalcu, ki zaposluje več kot 250 do vključno 1.250 delavcev, se lahko opravi 10.788 ur malega dela (takšnih podjetij je v Sloveniji 247);
  • pri delodajalcu, ki zaposluje več kot 1.250 do vključno 6.250 delavcev, se lahko opravi 54.462 ur malega dela (takšnih podjetij je v Sloveniji 22);
  • pri delodajalcu, ki zaposluje več kot 6.250 delavcev, se lahko opravi 104.400 ur malega dela (tri podjetja v Slovenija ustrezajo temu kriteriju).

Trgovinska zbornica Slovenije s svojimi predlogi oziroma rešitvami predlaga rešitve, ki so ustrezne za vse delodajalce, predvsem pa so prijaznejše tudi za mala in mikro podjetja.

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve smo torej pozvali, da pri oblikovanju končnega besedila predloga zakona predlaga omejitev, ki bo v praksi lažje sprejemljiva in izvedljiva.

Predlog Zakona o malem delu je po zadnjih informacijah ministra za delo, družino in socialne zadeve že v medresorskem usklajevanju. Predsednik vlade Borut Pahor je napovedal, da bo Vlada RS predlog obravnavala konec letošnjega junija, prav tako bo po 20. maju 2010,  s predlagateljem Zakona ponovno potekala razprava o rešitvah, ki jih je predlagala Trgovinska zbornica Slovenije.

 

 


 

Nazaj