30. 06. 2010

Ustavno sodišče RS ponovno ugotovilo protiustavnost

USTAVNO SODIŠČE RS je na pobudo Trgovinske zbornice Slovenije že drugič ugotovilo protiustavnost 6. odstavka 29.člena Zakona o gospodarskih zbornicah. Trgovinska zbornica Slovenije je na Ustavno sodišče RS, 29. januarja 2010 vložila pobudo za oceno ustavnosti drugega stavka šestega odstavka 29. člena in drugega stavka drugega odstavka 30. člena Zakona o gospodarskih zbornicah.

TZS je kot pobudnica za presojo ustavnosti v svoji vlogi menila, da zakonodajalec s spremembami in dopolnitvami Zakona o gospodarskih zbornicah (ZGZ) ni v zadostni meri upošteval odločbe Ustavnega sodišča RS, št. U-I-120/08, saj ni odpravil ugotovljenega neskladja šestega odstavka 29. člena ZGZ z Ustavo RS. Po njenem mnenju bi morali biti TZS in nova Gospodarska zbornica Slovenije (GZS/2) v povsem enakopravnem položaju glede delitve premoženja »stare« Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), vendar pa naj bi nov drugi odstavek šestega odstavka 29. člena ZGZ skupaj z drugim odstavkom 30. člena ZGZ ohranjal neenakost med obema reprezentativnima zbornicama.

Ustavno sodišče RS je z odločbo št. U-i-27/10-12 z dne 10.6.2010 odločilo, da sta drugi stavek šestega odstavka 29. člena in drugi stavek drugega odstavka 30. člena ZGZ v neskladju z Ustavo ter, da mora Državni zbor RS to neskladje odpraviti v roku 6 mesecev po objavi te odločbe v Uradnem listu RS. Sodišče je do odprave neskladja tudi zadržalo izvrševanje drugega in tretjega odstavka 30. člena Zakona o gospodarskih zbornicah.

Ustavno sodišče v obrazložitvi odločbe navaja, da je zakonodajalec za določitev deležev upravičenj za dokončno razdelitev premoženja uporabil različne kriterije za GZS/2 na eni strani in za druge reprezentativne zbornice na drugi strani. Prav tako ugotavlja, da ni mogoče razbrati razumnega razloga, ki bi upravičeval, da se pri začasni ureditvi po 29. členu ZGZ upoštevajo deleži upravičenj tako, da GZS/2 pripadajo tudi deleži danes neobstoječih subjektov, ki so bili nekoč člani GZS, pa so prenehali obstajati, oziroma zakaj so ti deleži nekoč članov GZS upoštevajo v vsoti deležev, ki omogočajo uporabo prostorov in infrastrukture GZS v prehodnem obdobju.

Za obe razlikovanji oziroma dajanji prednosti GZS/2 Ustavno sodišče ni našlo nobenega razumnega razloga, zato je odločilo, da sta drugi stavek šestega odstavka 29. člena in drugi stavek drugega odstavka 30. člena ZGZ v neskladju z drugim odstavkom 14. člena Ustave RS, torej v nasprotju z načelom enakosti vseh pred zakonom.

Odločba Ustavnega sodišča RS

 

Nazaj