04. 12. 2008

Zadnja seja UO Trgovinske zbornice Slovenije v letošnjem letu

Upravni odbor Trgovinske zbornice Slovenije je na zadnji letošnji seji obravnaval gospodarske razmere v luči posledic mednarodne finančne krize in sprejel ukrepe, katerih realizacija s strani državnih institucij lahko izboljša gospodarske trende. Gostili smo ministra za evropske zadeve in razvoj, mag. Mitja Gasparija, ki je med predvidenimi ukrepi vlade, ki naj bi omilile posledice mednarodne finančne krize, izpostavil predvsem ukrepe, ki bodo imeli razvojni vpliv...

Upravni odbor Trgovinske zbornice Slovenije je na zadnji letošnji seji obravnaval gospodarske razmere v luči posledic mednarodne finančne krize in sprejel ukrepe, katerih realizacija s strani državnih institucij lahko izboljša gospodarske trende, s tem pa tudi trende v trgovinski in z njo povezanimi dejavnostmi. Izpostavili so nekaj najpomembnejših ukrepov na segmentu financ in likvidnosti podjetij, davkov in na socialnem področju:

  1. uvedba instrumenta »zadolžnica« po vzoru prakse iz sosednje Hrvaške,
  2. banke morajo vključiti trgovce v sistem SISBON,
  3. poslovnim bankam je potrebno zagotoviti dostop do dodatnih virov in jasno definirati pogoje črpanja teh sredstev,
  4. Banka Slovenije mora kot regulator bančnega sistema vršiti nadzor nad bankami s ciljem odobravanja kreditov realnemu sektorju pod pogoji, ki so bili običajni do pojava krize
  5. razbremenitev plačevanja obveznosti vseh ali dela prispevkov iz plač za določeno obdobje
  6. država naj s spremembo Zakona o izvrševanju proračuna za investicijske odhodke skrajša plačilni rok iz 60 na 30 dni,
  7. davčne olajšave za investicije in raziskave,
  8. rast plač v javnem sektorju pogojevati s povečevanjem produktivnosti,
  9. plače v zasebnem sektorju naj ohranjajo realno vrednost,
  10. sedanje oblike socialne pomoči, ki so pretežno pasivne, postopno spremeniti v aktivne

Gostili smo ministra za evropske zadeve in razvoj, mag. Mitja Gasparija, ki je med predvidenimi ukrepi vlade, ki naj bi omilile posledice mednarodne finančne krize, izpostavil predvsem ukrepe, ki bodo imeli razvojni vpliv; uredba o poroštvih bankam in revitalizacija bančnega sistema, olajšave za raziskave in razvoj, ukinitev davka na plače, olajšave za investicije, medtem, ko po Gasparijevih besedah vlada ni navdušena nad dodatnim zmanjšanjem obdavčitve dobička.
Minister banke poziva k razumnemu obnašanju:«… če ne bodo kreditirale, bodo sedanje naložbe postale slabe naložbe. Ukrepi morajo biti maloštevilni in racionalni ter imeti učinek na čim širši prostor«. »Država mora biti za vzgled« poudarja Gaspari in pri tem navaja spoštovanje plačilnih pogojev in razumno nagrajevanje menedžmenta.
Med predlogi trgovinske zbornice je nujna dokončna deregulacija poklica trgovec, kar bi omogočilo hitrejše in lažje zaposlovanje odpuščenih ali presežnih delavcev iz drugih dejavnosti. Poleg tega predlagamo davčne olajšave za investicije v raziskave ter povečanje obdavčitve nepozidanih stavbnih zemljišč.

Med razpravo je bil jasno izražen apel medijem, da je potrebno izpostaviti tudi pozitivne informacije, da je gospodarstvo sposobno prebroditi težave ter, da 2 odstotna gospodarska rast namesto trenutne 4 odstotne, še ne pomeni katastrofe.

Upravni odbor TZS je bil v nadaljevanju seje seznanjen z uspešnim delovanjem zbornice v prvih devetih mesecih, saj je s povečanim aktivnostmi na vseh področjih delovanja, uspela pridobiti reprezentativnost s strani Ministrstva za gospodarstvo, kar je bil njen prioritetni cilj. V TZS je prostovoljno vključenih preko 6.500 članov, od katerih se s trgovinsko dejavnostjo ukvarja 62% podjetnikov. Sama struktura in obseg članstva narekujeta raznovrstnost in povečan obseg problematike, kar pomeni povečan obseg poslovanja in zahteva prenovo poslovnih procesov in ustrezno programsko opremo, ki jo zbornica že nadgrajuje. Med projektnimi nalogami želimo oživiti projekt »Naj prodajalna«, ter pod blagovno znamko »Akademija TZS« združiti celotno izobraževalno dejavnost, ki bo usmerjena na znanja in veščine, ki jih pretežno potrebujejo storitvene dejavnosti s poudarkom na trgovini. S publikacijo Trgovinski odsev smo prišli do temeljite analize trgovine, kar je dobra osnova za prehod v drugo fazo projekta, to je opredelitev strategije razvoja slovenske trgovine, pri čemer računamo tudi na sodelovanje z vladnimi institucijami. Usmerjamo se v pridobitev novih pooblastil za izvajanje določenih storitev, kar vse dolgoročno pomeni dvig dodane vrednosti za naše člane, ter s tem dokazuje potrebnost in prepoznavnost Trgovinske zbornice Slovenije. Strokovno in splošno javnost bomo preko okroglih miz, tiskovnih konferenc, sporočil za medije, 3. Strateške konference o trgovini in ostalih dogodkov še naprej ažurno obveščali o svojem delovanju in tekočih aktivnostih.

V letu 2009 bo program dela potekal po posameznih delovnih telesih zbornice v obliki projektnih in stalnih nalog ter z vključevanjem ekspertov in zainteresiranih podjetij in zunanjih strokovnjakov.
Trgovinska zbornica Slovenije si bo v skladu s svojimi finančnimi in razpoložljivimi kadrovskimi močmi, prizadevala za uresničevanje svojega temeljnega poslanstva, ki je v zagotovitvi fleksibilnega in učinkovitega servisa za vse svoje člane.

Kontakt:
Božena Drnovšek
Služba za odnose z javnostmi TZS
Tel.:01/ 58-98-206/213

Nazaj