Praktično usposabljanje dijakov z delom: zavarovanje dijaka

Glede na vprašanja, ki jih prejemamo s strani članov TZS, v nadaljevanju povzemamo pojasnila Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport in Centra RS za poklicno izobraževanje, objavljena na spletni strani http://www.pud.si/, ki se nanašajo na zdravstveno zavarovanje dijaka na praktičnem usposabljanju z delom ter na zavarovanje dijaka na praktičnem usposabljanju z delom za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu.

Zakon o poklicnem in strokovnem izobraževanju (Uradni list RS, št. 79/06; v nadaljevanju: ZPSI-1) v 58. členu določa, da imajo dijaki pri praktičnem pouku, praktičnem usposabljanju z delom ter na strokovnih ekskurzijah pravico do zdravstvenega zavarovanja kot učenci, v skladu z zakonom. Sredstva za plačilo prispevkov za zavarovanje dijakov pri praktičnem pouku in na praktičnem usposabljanju z delom za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni zagotavlja ministrstvo, pristojno za šolstvo.

Obdobje praktičnega usposabljanja z delom se glede na veljavni ZPSI-1 ne upošteva pri pokojninski dobi dijaka.

Zdravstveno zavarovanje dijaka na praktičnem usposabljanju z delom:

»Dijak ima praviloma polno zdravstveno zavarovanje. Glede uveljavljanja pravic iz zdravstvenega zavarovanja pri izbranih in drugih zdravnikih zato ne bi smel imeti težav. Možen je sicer regresni zahtevek, ki ga ZZZS naperi zoper delodajalca, če je bolezen, poškodba ali smrt dijaka posledica tega, ker niso bili izvedeni ustrezni higiensko-sanitarni ukrepi, ukrepi varstva pri delu ali drugi ukrepi, predpisani ali odrejeni za varnost ljudi. S tem ZZZS zahteva povračilo stroškov zdravstvenih storitev in nadomestil, ki jih izplačuje. Dijak/študent na praksi pa ni upravičen do nadomestila med začasno zadržanostjo od dela. Vendar pa je bolezen, zaradi katere dijak ni mogel izpolniti svojih obveznosti, lahko razlog za podaljšanje statusa dijaka in podaljšanje učne pogodbe, kar se doseže s sklenitvijo aneksa k učni pogodbi.«

Zavarovanje dijaka na praktičnem usposabljanju z delom za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu:

»Osebe s statusom dijaka ali študenta niso vključene v obvezno ali prostovoljno pokojninsko zavarovanje. Ker pa dijaki/študenti na praksi opravljajo neko delo, se vključijo v zavarovanje za primer poškodbe pri delu. Na podlagi 20. člena ZPIZ-2 je dijak/študent pri praktičnem pouku, pri opravljanju proizvodnega dela ali delovne praske zavarovan za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu. Obdobje takšnega zavarovanja se ne šteje v zavarovalno dobo (glede na katero se pridobi pravico do pokojnine). Dijaki pa niso zavarovani tudi za invalidnost in smrt, ki je posledica poklicne bolezni. Zakonodajalec ni predvidel, da bi dijaki na praksi lahko zboleli za poklicno boleznijo, saj ne smejo opravljati del, kjer bi bili lahko izpostavljeni taki nevarnosti. Pojem poklicne bolezni opredeljuje 68. člen ZPIZ-2, ki pravi, da je to bolezni, povzročene z daljšim neposrednim vplivom delovnega procesa in delovnih pogojev na določenem delovnem mestu ali na delu, ki sodi v neposredni okvir dejavnosti, na podlagi katere je oboleli zavarovan. Poklicne bolezni in dela, na katerih se pojavljajo te bolezni, pogoje, ob katerih se štejejo za poklicne bolezni, in postopek ugotavljanja, potrjevanja in prijavljanja poklicnih bolezni določi minister, pristojen za zdravje (Pravilnik o seznamu poklicnih bolezni). Na podlagi zavarovanja za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu, ima dijak v primeru nastopa takega primera pravico do invalidske pokojnine oziroma v primeru njegove smrti preživeli družinski člani pridobijo pravico do vdovske ali družinske pokojnine pod pogoji, ki jih določa ZPIZ-2.«

Vir: Povzeto po pojasnilih MIZŠ in CPI, objavljenih na spletni strani http://www.pud.si/, september 2016.